Dawne wesołe miasteczka

wesole miasteczko z escape roomem

Kto z nas kiedykolwiek nie był chociaż na godzinę w wesołym miasteczku kiedy był jeszcze mały. Dzieciństwo bardzo często przecież, oprócz szkoły czy zabawy na podwórku, kojarzy się również ze smakiem waty cukrową z automatu, wesołą muzyczką na karuzeli albo kolejkami górskimi. Z nimi wiążą się pierwsze intensywniejsze pozytywne doznania, przyjemne emocje, a czasem też strach – na przykład wizyta w przeróżnego rodzaju gabinetach czy domach pełnych duchów lub pokoju zwanego escape room.

Pierwsze wesołe miasteczka raczej były dalekie od tych obecnych w kwestii wyglądu, ilości i różnorodności atrakcji oraz zaawansowaniem technicznym. Dawniej szczytem możliwości technicznych były między innymi karuzele albo diabelskie młyny. Z racji tego, że prąd nie był zbyt powszechny w tamtych czasach w wesołych miasteczkach można było spotkać na przykład prosty labirynt stworzony z krzewów albo liczne małe budki i strzelnice. W tych drugich można było pobawić się prawdziwą strzelbą celując w tarczę bądź określone przedmioty, a gdy osoba okazywała się mieć niezwykle celne oko, mogła wygrać przeróżne nagrody.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Na pewno w tamtych czasach niesamowite wrażenie robiły na ludziach wysokie diabelskie młyny i pierwsze kolejki górskie. Rollercoastery nie były na pewno na takim poziomie jak te dzisiejsze. Nie miały tylu zakrętów, nie były aż tak wysokie i szybkie. Na pewno również nie były bezpieczne, z racji tego, że były skonstruowane z drewna i najprostszych metali. Na tamte czasy jednak było to coś co wzbudzało podziw i ekscytację prawie wszystkich.

Nie można zapominać o wszelkich domach strachu, gabinetach krzywych luster i przyjmujących gości w pokojach wróżących z czego się da cygankach. Nierzadko obok takich przybytków znajdował się także pokój zagadek (z angielskiego escape room) albo budzące wtedy spore emocje miejsce, gdzie odbywały się pokazy sztuki magicznej. Zresztą wracając do tematu pokoju zagadek, to te aktualnie są coraz bardziej popularne, czego przykładem jest escape room znajdujący się w Krakowie – www.LostRoom.pl.