Nawozy – jak technologia wspomaga naturę?

nawożenie roślin

Uprawa roślin była jednym z pierwszych zajęć człowieka. I tak jak kiedyś pomagała mu przeżyć, tak podobnie jest teraz. Bez jadalnych roślin, żylibyśmy w głodzie. Jednak ludzi jest coraz więcej, potrzebujemy coraz więcej pożywienia, a terenu do uprawy nie przybywa. Trzeba więc zoptymalizować ilość roślin jaka może wyrosnąć na obszarze 1 ha powierzchni. Żeby wspomóc wzrost roślin, zarówno tych, sadzonych przez rolników, jak i ozdobnych roślin hodowlanych, powszechnie używanym wspomagaczem są nawozy do roślin.

Odpowiednio dobrany nawóz, może zdziałać cuda i sprawić, że hodowle będą dojrzałe, owoce i warzywa duże a kwiaty piękniejsze. W mediach jednak od pewnego czasu zaczęła się nagonka na wszystkich, którzy stosują nawozy. Że są niezdrowe dla nas, że mogą poczynić szkody w mikroklimacie na terenie, na którym są rozprowadzane, doprowadzają do ginięcia niektórych gatunków roślin i wiele innych. Czy tak jednak jest naprawdę? Nawozy wcale nie muszą być syntetyczne. Mogą być tworzone np. z kwasu humusowego czy alg morskich, tak jak nawozy do roślin produkowane przez znaną firmę Advanced Nutrients. Nawozy nie muszą być stosowane zewnętrznie.

Dobrym wzmacniaczem rozwoju roślin są także różnego rodzaju podłoża glebowe. Firmą która zyskała dużą popularność, wśród zwolenników organicznej uprawy roślin jest BioBizz założona w Amsterdamie. W Holandii jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych firm, zajmujących się wytwarzaniem nawozów. Jest zapewne wiele innych firm, które w trosce o ochronę środowiska dbają o wysoką jakość swoich nawozów. Takie negatywne kategoryzowanie tego aspektu hodowli nie jest więc do końca uzasadnione.