Raportowanie sprzedaży aptek – skuteczna metoda

zarządzanie apteką

Otwarcie apteki jest biznesem bardzo dochodowym (szczególnie, jeśli znajdzie się niszę w terenie, gdzie ich brakuje), ale również bardzo trudnym i wymagającym od właściciela szerokiej wiedzy i to nie tylko biznesowej.

Osoba, która postanawia otworzyć aptekę musi mieć orientację, nie tylko w przepisach podatkowych, ale musi wypracować efektywny system zarządzania apteką. Prowadzenie apteki różni się bowiem od prowadzenia innego punktu handlowego czy usługowego. Już zatrudnienie pracowników przebiega inaczej. Podczas gdy do butiku w galerii czy sklepu spożywczego właściciel może zatrudnić nawet studentów bez doświadczenia, to do sprzedawania w aptece potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Jedynie osoba, która ma ukończone studia na kierunku – technik farmacji może być zatrudniona do sprzedaży leków ( rsa24.pl )

Aby oferować szeroki asortyment, który przyciągnie klientów, należy podjąć współpracę z firmami farmaceutycznymi oraz hurtowniami leków. Bardzo ważny jest tu wybór właściwych partnerów biznesowych, ponieważ poza szeroką ofertą handlową niezwykle ważnym czynnikiem są ceny. Trzeba pamiętać, że duża część klientów aptek, to ludzie starsi, często na emeryturach, dla których liczy się każda złotówka i będą wybierać miejsce, gdzie będzie choć trochę taniej. Kolejnym trudnym punktem prowadzenia apteki są rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pacjenci, którzy przynoszą recepty na leki refundowane, nie płacą za nie w aptece, w całości lub w części. Na podstawie prawidłowych recept, apteka występuje do państwa o zwrot pieniędzy. Wymaga to bardziej skomplikowanego systemu księgowego.