Roślina dobra na wszystko. Jak wykorzystać lawendę?

woreczki na lawendę

Lawenda to roślina uniwersalna, wykorzystywana zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym, a także w kuchni czy przy dekoracji wnętrz.

Postrach szkodników

Najczęściej kojarzy się nam z szafą babci, gdzie urocze woreczki na lawendę, wypełnione po brzegi jej kwiatami, mają odstraszać mole. Poza tym zwalcza też inne szkodniki – roślinom rabatowym pomaga w walce z mszycą. Właściwości tej rośliny są jednak znacznie bardziej szerokie.

Na zdrowie!

Lawendę warto trzymać w kuchni na szafce z przyprawami. Wymieszana z innymi ziołami doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, najczęściej polecana do baraniny lub dziczyzny. Jej miejsce powinno znaleźć się też w domowej apteczce, bowiem łagodzi różnego rodzaju bóle, wspomaga układ trawienny, a także pomaga na chrypę i ból stawów. Jej niezwykły zapach, który kojarzy się nam z ostatkami letnich wakacji i urlopów, koi, odpręża i uspokaja. Pomaga złagodzić skutki stresu i ułatwia zasypianie, dlatego warto wrzucić ususzoną lawendę do woreczka i położyć go sobie pod poduszką.

Uroczo urządzone

Lawenda to również wspaniała dekoracja mieszkania. Zasuszona idealnie nadaje się do wazonu. Przewiązana wstążkami będzie przepięknie wyglądać na stole, a wrzucona w woreczki i zawieszona na wieszaku w przedpokoju na długo zapadnie w pamięci odwiedzających nas gości. Zapachowe woreczki mogą też okazać się genialnym prezentem po ważnej uroczystości. Dlatego warto po nią sięgać jak najczęściej to możliwe i zarażać innych miłością do lawendy.

 

Zobacz: Woreczki na lawendę